This page was exported from Державний архів Житомирської області [ http://archive.zt.gov.ua ]
Export date: Sat Dec 4 13:23:22 2021 / +0000 GMT

Житомирському агротехнічному колледжу 90 років. Славетний шлях до успіху в оригіналах архівних документів.13

 

01 жовтня 2018 року відсвяткував своє 90-річчя Житомирський агротехнічний коледж. Саме з цієї нагоди 22 жовтня 2018 року у приміщенні Державного архіву Житомирської області відбулося відкриття виставки оригіналів архівних документів та періодичної преси «До дня заснування Житомирського агротехнічного коледжу».

В архівосховищах ДАЖО на постійному зберіганні знаходяться документи Житомирського агротехнічного коледжу, кількість яких налічує майже 400 (383) справ, крайні дати яких становлять 1944-1995 роки.

На виставці були представлені добірки документів Волинської окружної інспектури народної освіти, датовані 1921-1928 роками, документи про комплектацію установи, звіти про її діяльність та не меншу зацікавленість викликають документи, видані у 1921-1929 роках Губвиконкомом та Губземвідділом про передачу будівель, споруд та земель технікуму на Крошні,  які висвітлюють витоки історичних фактів агротехнічного коледжу.

«Праматір`ю» і «прабатьком» навчального закладу були створені на початку минулого століття садово-городня профшкола, а потім – технікум, розташовані на околиці Житомира. Цьому передувала дуже гостра суперечка губернських чиновників щодо того, кому слід передати землю: дитячому будинку, який на ній уже розміщувався, чи новому навчальному закладу. Про напруження пристрастей свідчить архівний документ ще 1921 року, в якому завідувач Губкомпродосвіти викладає «особливу думку», обґрунтовуючи необхідність передачі земельної ділянки саме під створення технікуму: «На Волині,  - пише губернський чиновник, де промисловість досить слабо розвинена, домінуючу роль у народному господарстві й економіці відіграє сільське господарство. Розвиток сільськогосподарської освіти та підготовка кадрів агрономічних працівників, у яких відчувається гостра необхідність на Волині, є тому першочерговим ударним завданням Волгубпрофосвіти. Комітетом Профосвіти вирішено відкрити в садибі графа Аршенєвського на Крошні єдиний на Волині Технікум із бджолярства, садівництва і городництва…  Близькість до міста дасть  можливість використовувати як викладачів і керівників кращих спеціалістів і вчених агрономів Житомира, які працюють в губернських земельних установах».

Із того часу минуло понад 90 років, але кожне слово цього документа залишається актуальним для Поліського краю й до наших днів. Задум далеких попередників утілювала і понині втілює у життя величезна плеяда організаторів, керівників, педагогів, майстрів аграрної галузі для 11 областей України. З роками змінювався статус навчального закладу: із 1928-го по 1955 рік - Крошенські садово-городня профтехшкола, садово-городній технікум, сільськогосподарський технікум; із 1955-го - Житомирський сільськогосподарський технікум.

Звертають увагу відвідувачів виставки документи про перших викладачів та випускників Крошнянської профшколи, а саме: Константинов П.К., якому довелося в далекі 20-30 роки минулого століття створювати і ставити на ноги навчальний заклад,Ткач М. К., котрий поклав початок династії педагогів і чия донька Світлана Миколаївна, заслужений вчитель України, довгий час працювала тут завідувачкою відділення агрономії.

Досі живий у пам'яті колег і вихованців агроколеджу Зоря Аркадій Євдокимович, який очолював навчальний заклад у 1998 році. Надзвичайно талановитий керівник та організатор, професійний спеціаліст, зробив вагомий внесок у розбудову коледжу. Значно збільшилась кількість студентів як на денному так і на заочному відділеннях. Відкриваються нові спеціальності «Економіка підприємства», «Фінанси і кредит», «Комерційна діяльність», «Бухгалтерський облік», «Монтаж, обслуговування устаткування і систем газопостачання», «Експлуатація системи обробки інформації та прийняття рішень». На честь його імені проводиться обласний турнір із волейболу.

Нинішній очільник Житомирського агротехнічного коледжу - Тимошенко Микола Михайлович. Родом із с. Гладковичі Овруцького району Житомирщини. Освіта вища. Кандидат економічних наук, доцент, заслужений працівник освіти України. Працював на посадах головного агронома і голови колгоспів-мільйонерів. Народний депутат Верховної Ради України VI скликання, був головою Державного комітету лісового господарства України. З 2013 року директор Житомирського агротехнічного коледжу.

У чудових педагогів були достойні учні. Серед них: науковці, Герої Соціалістичної праці, міністр і член Конституційного суду, керівники державних установ і аграрної галузі.

Також на виставці експонуються архівно-слідчі справи та документи про застосування репресій до викладачів в 30-х, 40-х роках минулого століття.

Не оминула участь у війні таких педагогів як: Карашевич Г.П., Корсунь-Пашківський Н.К.,Пшеничний В.С., Дашкін Т.Ю., Поляк С.О., Сухін Д.Т., Моцак Ф.Т., Поляк К.Р., Вольницький М.Ф., Курилех П.П., Минько В.О., Хабаняр Ю.М., Томашпольський С.С., Костроміна Н.Г., Діденко А.Т., Жуковський А.О., Якименко В.С., Карпець А.П. та інші. На превеликий жаль, на сьогодні встановлено, що більше 30 учнів та працівників закладу не повернулись із Другої світової війни.

Подано для розгляду матеріали 1944 року про початок діяльності учбового закладу після закінчення Другої світової війни. А саме: акт збитків, завданих нацистськими загарбниками, інвентаризаційний  акт будівель і споруд, перші повоєнні протоколи педагогічної ради, Статут технікуму, тощо.

Викликають захоплені погляди матеріали фототеки держархіву області, а саме фото будівель та споруд, навчальних процесів та життєдіяльності закладу.

У далеких1983-1984 навчальних роках технікум посів перше місце в республіканській виставці технічної творчості серед сільськогосподарських технікумів України, а художня самодіяльність навчального закладу стала лауреатом республіканського конкурсу художньої самодіяльності і серед технікумів України.

Готуючись до ювілею, в коледжі побудували, реконструювали та відремонтували 17 об'єктів, уклавши в це значні кошти. І сьогодні не впізнаєш чимало куточків не лише в приміщеннях навчального закладу, а й на його території - з любов'ю доглянутих, виплеканих.

На виставці представлено безліч документів, які висвітлюють унікальність Житомирського агротехнічного коледжу, зокрема це його спортивна база, що стала своєрідним «запасним аеродромом» для проведення всеукраїнських і міжнародних змагань та має звання однієї з кращих в Україні. Серед педагогічного колективу та  студентів є чемпіони України та майстри спорту, призери міжнародних всеукраїнських змагань з класичної боротьби, волейболу, футболу, спортивної акробатики.

Вони протягом останніх десяти років посідають перші місця в загальному заліку всеукраїнських змагань з різних видів спорту.

У 2010 році  навчальний заклад нагороджений дипломом та спеціальним призом і занесений у книгу "Флагмани освіти і науки України", як лауреат громадської акції однойменної назви, за вагомий внесок у розвиток іміджу освіти і науки України.

Документальний розділ виставки доповнює газетний та бібліотечний фонди архіву. Уся життєдіяльність закладу надрукована у газетах «Радянська Волинь», «Радянська Житомирщина», «Робітник» та інші.

У 2006-2008 роках бере свій початок вихід студентсько-викладацької газети «Крошенка», на сторінках якої описуються важливі події з життя коледжу, друкуються творчі доробки студентів та викладачів.

Можна сказати, що на виставці представлена певна кількість документів для уяви, який тернистий шлях пройшов освітянський заклад за минуле століття, щоб стати достойним закладом освіти.

Але сьогодні, ми можемо з впевненістю сказати, що коледж відіграє вагому роль у підготовці висококваліфікованих кадрів для різних галузей народного господарства, здійснює велику роботу в сфері аграрного відродження української нації. Що може бути кращим за плекання молодих кадрів, котрі згодом засіватимуть ниви, дбатимуть про тваринництво та створюватимуть добробут для нашої неньки України!

Виставка триватиме до 30 жовтня 2018 року.

 

 

 


Post date: 2018-10-24 15:09:59
Post date GMT: 2018-10-24 12:09:59
Post modified date: 2018-10-24 16:04:49
Post modified date GMT: 2018-10-24 13:04:49

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com