Виставка документів держархіву області про Валентина Грабовського


У приміщенні Державного архіву Житомирської області 10 липня розгорнуто стендову виставку ксерокопій архівних документів «75 років з дня народження  В. Б. Грабовського».

Експозиція виставки розміщена на  2 стендах, на яких відзеркалено життєвий  та творчий шлях  нашого земляка - поета,  перекладача, журналіста, громадського діяча, мистецтвознавця, члена Спілки журналістів України, Спілки письменників СРСР, голови правління Житомирського відділення Спілки поляків на Україні, лауреата літературних премій Валентина  Борисовича  Грабовського.

Валентин Грабовський народився 10 липня 1937 року в с. Городне Краснокутського району  Харківської області. У 1939 році його батьки повернулись на постійне місцепроживання в рідні краї - до с. Вірівки Ємільчинського району Житомирської області. Закінчив Великояблунецьку середню школу в 1954 році, філологічний факультет Житомирського педагогічного інстититуту ім. І. Франка в 1959 році та відділення журналістики Вищої партійної школи при ЦК Компартії України у 1980 році.

Поезії Валентина Грабовського перекладалися російською, білоруською, литовською, грузинською, чуваською, болгарською,  польською мовами.

Лауреат обласної комсомольської премії ім. Миколи Шпака за збірки «Ключі», «Наснилася матері вишня» (1968) та літературної премії Українського фонду культури імені Лесі Українки (1996) тощо.

На виставці експонуються ксерокопії документів, фотодокументів,  газетних  публікацій  про відомого поета, перекладача.

Значний інтерес викликають документи та фотодокументи з фонду  особового  походження - фонду Валентина Грабовського, що зберігаються в держархіві області, зокрема, нотатки з робочого блокноту поета - журналіста, перша збірка поезій «Ключі» за  1965 рік, де автор визначив своє кредо: «Не жить мені, якщо забуду тебе, земля батьків свята, де хлюпають піснями в груди мої жита – моє життя».

На першому стенді виставки відображено перші кроки юного поета в поетичній творчості та подальші - на журналістській ниві: спочатку у Володарсько - Волинській газеті «Колгоспна праця» (1959 – 1962 роки), згодом у  Черняхівській газеті «Нове життя»     (з травня по березень 1964 року), а з 1964 по 1985 рік – в обласній газеті «Радянська  Житомирщина» та в інших періодичних виданнях.

Представлено статті, нариси журналіста Валентина Грабовського, а також - поема «Древлянський мед», поезії із збірок В. Б. Грабовського «Передчуття»,  «На цьому  березі» та інші.

Поетична творчість, журналістська робота  митця вдало поєднувалася із активною громадською діяльністю.

Про багатогранну роботу Валентина Грабовського як голови Житомирського обласного літературного об'єднання імені Бориса Тена, яке понад 20 – ти років він очолював, свідчать документи другого стенду: ксерокопія протоколу літоб'обєднання за 1987 рік та фотографії з власного альбому  митця, власні роздуми поета про роботу обласного літоб'єднання в рукописі під назвою «Повертаємо до життя», а також рецензії, відгуки на рукописи віршів авторів поетичних та прозових творів, зокрема, рецензії на поезії Сергія Юхимчука, на збірку поезій «Золоте дання» професора, доктора філологічних наук Миколи Никончука.

Поет надавав підтримку молодим талантам, сприяв  розкриттю  юних обдарувань. Про це свідчить  презентація віршів початківця обласної літературної студії Анжели Рюмшиної у статті В. Г. Грабовського «Як стебла весняних  трав» з газети «Житомирщина» за 27 березня 1988 року.

Валентин Грабовський вніс свій неоціненний вклад у відродження польської культури на Житомирщині, довгий час очолюючи обласне відділення Спілки поляків в Україні, багато зробив для зміцнення співдружності   народів.

На виставці  експонуються стаття митця «З польського щоденника» (з газети «Нове життя» від 11 жовтня 1962 року) про перебування в Польщі та авторський роздум про створення та успішні виступи  полонійного хору студентів Житомирського педінституту «Вікліна».

Подана виставка –  данина  пам'яті  поету, перекладачу, журналісту, мистецтвознавцеві, громадському діячеві,  нашому земляку Валентину Грабовському.Галина Лук'янчук,
археограф відділу інформації та
використання документів
Державного архіву Житомирської області
Post date: 2016-03-28 23:53:46
Post date GMT: 2016-03-28 20:53:46


Export date: Fri Dec 3 20:21:54 2021 / +0000 GMT
This page was exported from Державний архів Житомирської області [ http://archive.zt.gov.ua ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com