Гаращук Т.С. Інформація про перший короткостроковий авторський семінар, проведений у Києві в рамках міжнародного співробітництва


Інформація про перший короткостроковий авторський семінар, проведений у Києві в рамках міжнародного співробітництва

У період з 12 по 16 жовтня 2015 року на базі Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції відбувся семінар з проблемних питань архівної справи та доступу до архівної інформації, в якому взяли участь, перш за все, працівники архівних установ України та викладачі вищих навчальних закладів України у галузі архівознавства, документознавства та інформаційної діяльності.

Семінар проводився на безоплатній основі під керівництвом Міністерства юстиції України, за сприяння Посольства США в Україні та за підтримки Державної архівної служби України. Головним доповідачем на цьому важливому заході виступила Труді Петерсон – науковець зі світовим імя'м, консультант з архівної справи та сертифікований архівіст, яка двадцять чотири роки працювала в Національному архіві США, а тепер очолює Робочу групу з прав людини і архівів МРА. Таким чином, учасники семінару мали унікальну можливість ознайомитися з основними засадами міжнародного права в галузі архівної справи, міжнародною практикою роботи архівів загалом та короткою історією архівів і особливостями професії архівіста у США, зокрема.

Головна тематика лекцій американського фахівця присвячувалася проблемі доступу до архівних документів та ступеню відкритості архівів для широкого загалу у поєднанні з принципами захисту персональних даних, права на приватне життя та захисту авторського права. І ролі архівіста, як потужного ретранслятора знань про минуле, особливо при встановленні історичної істини.

Варто зазначити, що семінар проходив неформально, а спілкування стало насиченим та плідним. Кожен слухач міг поставити запитання чи поділитися власними враженнями від почутого. Особливо запам'яталися практичні вправи: спираючись на міжнародну нормативно-правову базу, учасники (попередньо розділившись на групи) аналізували питання права доступу до певних видів документів окремими особами чи цілими категоріями осіб, використовуючи приклади з реального життя. Кожен мав змогу відчути на собі відповідальність за подальшу долю цих людей або їх родичів, тим самим усвідомивши тягар, що лягає на плечі архівістів під час оприлюднення архівних документів.

Також активно проявили себе учасники семінару під час відеоконференції з Архівістом США Девідом Ферріером щодо національних управлінь архівів і документації США, яка була проведена в Американському домі. Прозвучало багато запитань та цікавої інформації. Пріоритетне завдання керівництва Національного архіву полягає у забезпеченні до 2019 року приймання на зберігання документів лише електронних документів, що є цілком логічним для країни, де паперовий документообіг вже в минулому. Для вітчизняних архівістів така можливість існує лише в перспективі з огляду на слабке матеріально-технічне забезпечення як архівних установ, так і установ-фондоутворювачів.

Цікавою для читачів стане інформація, яка прозвучала з вуст Девіда Ферріера, про те, що для написання чотирьох тисяч статей Вікіпедії були використані документи Національного архіву США. Не менш захоплюючою стала розповідь архіваріуса про популяризацію історії серед підлітків. Для цього на базі Національного архіву проводяться екскурсії у досить оригінальний спосіб: не лише ознайомитися з живою історією, але й заночувати в спальному мішку на підлозі в Ротонді (приміщення, де зберігаються на ряду з іншими три основні документи США – Білль про права, Декларація незалежності та конституція США). А на ранок Девід Ферріер власноруч смажить млинці та частує ними усіх учасників екскурсії.

Наприкінці слухачі отримали відповідні сертифікати про підвищення кваліфікації; висловили щиру вдячність організаторам, зокрема, професору Ірині Матяш, перекладачеві і особливо Труді Петерсон; наголосили на важливості подальшого співробітництва в галузі архівної справи з метою вивчення позитивного міжнародного досвіду.

 

Заступник начальника відділу

формування НАФ та діловодства,

Державного архіву Житомирської області,                                     Т.С. Гаращук

кандидат історичних наук
Post date: 2016-03-28 01:23:30
Post date GMT: 2016-03-27 21:23:30


Export date: Wed Oct 20 16:36:43 2021 / +0000 GMT
This page was exported from Державний архів Житомирської області [ http://archive.zt.gov.ua ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com